Půda vám bude dávat jenom takovou úrodu, do jaké míry se o ni budete starat. I ona se totiž vyčerpává, postupně ztrácí živiny a potřebuje často opečovávat a obnovovat. Hlavní péči už jste jí jistě věnovali na podzim, ovšem základní údržbu je třeba jí dopřát i na jaře.
Jarní rytí a hnojení
Hnojení na jaře souvisí především s přípravou půdy na vysazení nových rostlin nebo případné setí. Záhony určené k pěstování zeleniny už si zahrádkáři připravují na podzim důkladným dvojitým rytím. Přes zimu na záhonech leží hrubé hroudy zeminy, které lépe zadržují vodu. Během zimního období se hroudy často přirozeně rozpadnou – pokud tomu tak není, pomůže jim zahrádkář na jaře. Do zryté půdy na jaře přidáte potřebný podíl kompostu, na 1 m2 to vychází přibližně na 4 kg, ovšem záleží na stavu a kvalitě půdy. Kromě kompostu přidejte i rychle rozpustné minerální hnojivo a povrch záhonů urovnejte. Někomu se lépe urovnává kovovými hráběmi, někdo využije motyčku.
Když jste na podzim nebyli pilní…
Pokud jste záhony na podzim nezryli nebo zkrátka nebyly volné, protože jste z nich sklízeli zeleninu až do konce podzimu nebo dokonce do začátku zimy, je třeba vše dohnat. Do rytí záhonů byste se ovšem měli pustit co nejdříve. Rytí nemusí být tak hluboké, jak to děláte tradičně na podzim, ale užší. Raději použijte rycí vidle než klasický rýč. V půdě díky tomuto mělčímu rytí udržíte více vláhy. Po zrytí stačí záhon uhrabat kovovými hráběmi.
Tip: “Stejným způsobem můžete postupovat i v případě, když sklidíte jednu plodinu a chcete na záhon po ní zasít něco dalšího. Po předplodinách není nutné záhony zběsile hloubkově rýt, bohatě stačí výše popsaná údržba,” radí šéfzahradník Vašek z pražského Zahradnictví Flos.
Hnojení pro vydatnou sklizeň
Jarní rytí souvisí s posledním hnojením, které je třeba půdě před sezonou dopřát. Do půdy dostanete hnojivo zpravidla během úpravy hráběmi nebo rycími vidlemi. Důležitý je ovšem i výběr hnojiva. Pokud byste na jaře chtěli hnojit klasickým chlévským hnojem, uděláte zahradě spíše medvědí službu. Rostlinám na začátku vegetačního období chlévským hnojem rozhodně nepomůžete, naopak se pro ně hodí hnůj koňský, ovčí, králičí nebo drůbeží. V každém případě je ideální též kompost, který se dá s výše uvedenými typy hnojů snadno spojit. Výbornou přísadou do kompostu je například vepřový hnůj, který se nikdy nepoužívá na hnojení samostatně. Pro plodovou zeleninu pak můžete využít speciální organické hnojivo.