Co je to katalytická lampa a jak a kde ji používat?


Přemýšlíte nad tím, jak nenásilným způsobem provonět svůj domov, a zároveň jej zbavit nežádoucích virů a bakterií, mikroorganismů a dalších složek obsažených ve vzduchu? Zapomeňte na difuzéry, vonné svíčky a další zdroje vůně, které pouze přikryjí pachy z cigaret, kuchyně anebo domácích mazlíčků. Raději vyzkoušejte katalytické aroma lampy, které fungují úplně jinak. Základní funkce je totiž odstranění nežádoucích látek a pročištění vzduchu, který teprve poté provoní.

Kde se vzala katalytická lampa?

První katalytické lampy byly používány od roku 1898, kdy si Maurice Berger nechal patentovat katalytický spalovací systém sloužící k dezinfekci vzduchu v nemocnicích a válečných lazaretech. Originální modely katalytických lamp byly vyráběny ze skla, křišťálu a dalších tehdy dostupných materiálů. Přesto však fungovaly na podobném principu jako v současné době, tedy rozptylu náplně do ovzduší vlivem katalytického spalování.

Jak funguje katalytická oxidace?

Při fungování katalytické lampy dochází ke dvěma jevům. V první řadě se vzduch v místnosti prolíná s vonnou esencí. Zároveň vlivem ohřívání vzduchu v okolí katalytického hořáku dochází k jeho proudění, tedy přivádění vzduchu k ošetření do blízkosti lampy. Po skončení první světové války přišli návrháři s novým designovým řešením katalytických lamp, které mělo vytvářet v interiéru i estetický prvek. Díky tomu si i vy dnes můžete dopřát katalytickou lampu, která pročistí vzduch ve vašem obývacím pokoji, a zároveň váš domov naplní příjemnou vůní.

Katalytická lampa není náhradou účinného větrání

Jestliže si říkáte, že při používání katalytické aroma lampy už nebudete muset větrat, jste bohužel na omylu. Katalytická lampa vzduch sice jednorázově a dokonce i na poměrně dlouhou dobu pročistí, rozhodně jej ale nevymění. Pro efektivní výměnu vzduchu v prostoru je stále nutno pravidelně otevírat okna. Jedině tak se zbavíte starých pachů z nábytku, koberců či závěsů. Katalytické lampy můžete používat v jakémkoliv interiéru, tedy v bytě či domě, kanceláři a dalších prostorech, kde je možné usadit lampu na pevnou podložku. V případě používání katalytické aroma lampy je totiž na místě obezřetnost. Katalytický kahan může v některých případech dosahovat až 500 °C, a proto pokud by došlo k jeho převržení, mohl by způsobit požár. Rozhodně tedy nepočítejte s použitím katalytické lampy například v autě.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *