V předchozích dílech seriálu o výběru podlahy pro váš dům či byt jsme se věnovali zejména typům podlahové krytiny, v poslední části se ale zaměříme na problém, který bývá často přehlížen. Každá podlaha totiž potřebuje také kvalitní podloží a může se stát, že si vyberete PVC krytinu, ale až na místě podlahář zjistí, že ji zkrátka nemůže položit. Vyhněte se těmto komplikacím již na začátku!
Jak by tedy měl vypadat ideální podklad, který umožňuje bezpečné položení podlahy? Existuje hned několik základních předpokladů, které by měly být splněny v každé místnosti. Povrch by měl být rovný a bez jakýchkoli mechanických trhlin a prasklin. Nežádoucí jsou také nečistoty a prach. Samozřejmě by neměl být problém s pevností materiálu, a pokud najdete jakékoli vlhké skvrny, obraťte se na odborníky.
V případě nesprávného podkladu, zejména pak nerovností, se nejčastěji přistupuje ke stěrkování, které by mělo odchylky vyrovnat. To je třeba podstoupit například u pokládky plovoucích podlah. Právě v tomto případě může mít nedostatečně rovná podlaha dalekosáhlé důsledky, je totiž možné, že dojde k poškození zámku, díky kterému jednotlivé díly krytiny drží pohromadě.
Do kategorie plovoucích podlah patří hned několik druhů krytin, většinou ty, které mají více izolačních vrstev a jsou zvukově a tepelně nepropustné. Takovou je například laminát, dýhovaná plovoucí podlaha, ale i vícevrstevná dřevěná podlaha, korek nebo linoleum.
Jaký podklad se ale pod plovoucí podlahu hodí nejvíce? Nejsnazší pokládku umožňuje jednoduchý beton. Velkou roli hraje i samotný proces pokládání podlahy. Laminát a parkety byste například před samotnou instalací měli nechat alespoň dva dny „odpočinout“, přesvědčte se také, že betonová vrstva je stoprocentně vyschlá.