Předsíň je první místnost, do které vstoupí vaše návštěva, a proto by měla navodit ten nejlepší dojem. Přesto se na vstupní prostory zapomíná a hrají druhé housle. Přitom stačí tak málo – vhodně zvolený nábytek a barevnost.
Předsíň představuje spojnici mezi exteriérem a interiérem. Při výběru barevné kombinace byste se měli řídit podobnými pravidly jako při běžném malování interiérů. Podstatný je váš vkus, ale také míra přirozeného či umělého osvětlení a velikost místnosti.
Jaké barvy předsíň opticky zvětší?
Pokud je vaše předsíň malá, zvolte jednodušší styl výmalby. Nic nepokazíte světlejší pastelovou a jemnějšími vzory. Malíři pokojů doporučují kombinaci podobných odstínů či vzorů – snadno tak napravíte případné nedostatky nebo nevyhovující proporce. Tmavé barvy prostor naopak opticky zmenší.
Pomocí barvy a štětce můžete také vyřešit problém s nízkým stropem. Opět vám pomůže optický klam, tentokrát v podobě členění na úzké pruhy, a to až do na úroveň stropu. Dosáhnete tím efektu optického zvýšení. Příliš vysoké stropy snížíte tak, že malbu stropu ukončíte ve dvou třetinách výšky stěn, případně na úrovni dveří či nad nimi.
Odstíny a jejich vzájemné kombinace jsou klíčové
Výběr konkrétní barvy závisí na několika faktorech. Roli hrají dispozice místnosti, osvětlení a v neposlední řadě požadovaný efekt. Bílá evokuje čistotu, ale zároveň může vyvolat pocit chladu. Žádoucí není ani kombinace několika pestrých tónů, taková předsíň vypadá jako vstup do cirkusu.
Ideální barevná kombinace předsíně by měla navazovat na celkovou barevnost domova. Odborníci na natěračské práce doporučují, aby ve vstupních prostorách nepřevládaly ostré hrany (tzn. málo nábytku) a byla zachována vzdušnost.
Chcete-li mít svou předsíň dle nejnovějších trendů, vsaďte na barevný kontrast stěn a podlahy. K nejoblíbenějším barvám patří oranžová, ze které sálá teplo. Ovšem pozor, nehodí se do větších místností, kde působí nepříjemně.